Czy przyciemnianie szyb przednich jest legalne?

Nie od dzisiaj wiadomo, że przyciemnienie szyb w samochodzie ma wiele zalet. Oprócz plusów, pod względem funkcjonalnym, zabieg ten wpływa również na aspekt wizualny samochodu. Pewnie niejednokrotnie zwróciłeś uwagę na samochód, z przyciemnionymi szybami tylnymi i nie jest do dla Ciebie niespodzianką. Jednak czy można przyciemniać szyby przednie i czy jest to legalne?

Przyciemnianie szyb samochodowych

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad przyciemnieniem szyb w swoim samochodzie, powinieneś wiedzieć, że taki zabieg jest legalny częściowo. Przepisy o ruchu drogowym jasno określają możliwości względem takowego działania.

Przyciemniane szyby w aucie, a Polskie prawo – szyba przednia, przednie szyby boczne i pozostałe

Zgodnie z artykułem 8 ustawy 5, z dnia 31 grudnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych pojazdów jak i niezbędnego ich wyposażenia, można mieć pewność, że jeżeli chcemy, aby nasz pojazd został dopuszczony do ruchu, szyba czołowa powinna wykazywać przepuszczalność światła na poziomie 75% – jest to warunek konieczny. Tak samo ma się sprawa jeżeli chodzi o przednie szyby boczne, gdzie przepuszczalność światła powinna wynosić 70%.

Inaczej ma się sprawa, jeżeli chodzi o główną szybę tylną oraz tylne szyby boczne. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń przyciemniania. Jedynym warunkiem jest to, aby w pojeździe znajdowały się dwa lusterka boczne, które zapewnią dostateczne pole widzenia kierowcy.

Należy zwrócić uwagę na to, że znaczna część pojazdów, które zostały wyprodukowane po roku 2000, ma fabrycznie przyciemnione szyby o około 30%. Co za tym idzie, ich przepuszczalność wynosi właśnie 70%, zatem przyciemnienie szyb przednich nie jest już możliwe jeżeli chcemy do tematu podejść w sposób zgodny z prawem.

Taki zabieg czasem ciężko dostrzec gołym okiem, tym bardziej osobie, która średnio zna się na motoryzacji i rzeczach z nią związanych. Jeżeli zastanawiasz się jak sprawdzić, czy Twój pojazd ma fabrycznie przyciemnione szyby, jest na to prosty sposób. Można po prostu udać się na stację diagnostyczną i poprosić o wykonanie badania przepuszczalności światła w szybach.

przyciemnianie szyb

Czy można i o ile można przyciemnić przednie szyby w aucie

Omawiane szyby w pojeździe można przyciemnić, tak, aby przepuszczały światło na poziomie 70%. Na uwadze miejmy kwestię poruszoną w powyższym tekście, czyli że w nowszych pojazdach, szyby są już przyciemnione fabrycznie. Co jednak w przypadku, kiedy wyłamiemy się i przyciemnimy szyby przednie bardziej niż można? O tym przeczytasz poniżej!

Chcesz przyciemnić szyby w swoim samochodzie?

Zapytaj o wycenę!

Mandat za przyciemnione przednie szyby – poznaj konsekwencje złamania przepisów

Niestety przyciemnianie szyb samochodowych przednich jeżeli nie będzie wykonane zgodnie z prawem, może nam przysporzyć przykrych konsekwencji. Otóż na samym początku warto wspomnieć o tym, że podczas kontroli drogowej, policja może żądać od nas certyfikatu odnośnie wykonanego zabiegu na przyciemnianie szyb. Atest jest podstawą, gdyż jeżeli się go nie posiada, można w najlepszym przypadku spodziewać się mandatu, w kwocie od kilkudziesięciu do nawet 5000 tysięcy złotych! Dodatkowo zazwyczaj zostaje zatrzymany dowód rejestracyjny. Czasami można trafić na wyrozumiałego funkcjonariusza, który może pozwolić zerwać folię na miejscu, przez co możemy uniknąć zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Jeżeli dowód zostanie nam zatrzymany, możemy spodziewać się jego zwrotu dopiero po przystosowaniu szyb do przepisów. Jeżeli szyby zostaną doprowadzone do wymaganego stanu, wtedy, będziemy musieli udać się na badanie techniczne, gdzie zostanie wystawiony specjalny dokument, dzięki któremu będziemy mogli odzyskać dowód rejestracyjny.

Zatem jeżeli interesuje nas przyciemnianie szyb w aucie, warto skontaktować się z firmami, które takowe usługi prowadzą profesjonalnie. Najlepiej wybrać renomowaną firmę, która wystawi atest na wykonane przyciemnianie szyb.

Oczywiście zabieg ten można wykonać samemu, jednak trzeba mieć na uwadzę to, że jest to zabieg całkiem trudny, wymagający dużej wprawy.

Oto krótka instrukcja dla zainteresowanych:

Przede wszystkim będziemy potrzebować takich artykułów jak:

 • folia do przyciemniania szyb – jest to najważniejszy element całego procesu. Używając najtańszej folii z popularnych serwisów aukcyjnych, możemy się zrazić do przyciemniania. Jeżeli już chcemy podjąć się samodzielnego przyciemnienia, zainwestujmy w folię renomowanych producentów, na którą udzielają oni minimum 5-letniej gwarancji,
 • rakla – najlepiej 2-3 rodzaje, m.in. klasyczna wrappingowa (pomocna przy obkurczaniu) oraz silikonowa BlueMax (konieczna przy wypychaniu wody spod folii podczas aplikacji na szybie),
 • nożyk do przycinania folii – koniecznie ze specjalnym ostrzem, które nie porysuje szyby,
 • płyn do aplikacji folii – można użyć wody z dodatkiem np. szamponu Jonhson&Jonhson lub dobrze znanego, klasycznego Ludwika, który ułatwia aplikacje poprzez nadanie poślizgu.

Wydawać by się mogło, że sam proces przyciemniania nie będzie stanowił większego problemu, chociażby ze względu na niedużą ilość wymaganych narzędzi i materiałów. Czynność ta może nas jednak zaskoczyć. Oto kroki, które należy podjąć w celu przyciemnienia szyb samemu.

Krok 1. Najpierw wyczyść i odtłuść szyby – jest to bardzo ważny proces, którego nie można pomijać. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia drobnych zanieczyszczeń, które będą widoczne pod folią.

Krok 2. Przyłóż folię do szyby.

Krok 3. Czas na obkurczanie i wygładzanie – czynności te wykonuje się za pomocą opalarki i rakli. Zadanie to należy przeprowadzić w taki sposób, aby folia dopasowała się do kształtu szyby (jest to proces wymagający skupienia i cierpliwości!).

Krok 4. Dopasuj rozmiar – odpowiednio dotnij folię do krawędzi szyby. Wystarczy od zewnętrznej strony nałożyć trochę większy fragment folii i kolejno dociąć go nożykiem.

Krok 5. Nakładaj folię dopiero po zroszeniu szyby wodą – można również zastosować rozrobione mydło z wodą. Po zmoczeniu szyby uzyskujemy śliską powierzchnię, dzięki czemu można będzie dokładniej dopasować folię. Oczywiście płyn, lub wodę nakładamy od wewnętrznej strony szyby i folię również aplikujemy od wewnątrz.

Krok 6. Pozbądź się nadmiaru wody – po dopasowaniu folii od środka należy ją dokładnie wyraklować za pomocą specjalnej niebieskiej rakli silikonowej zwanej BlueMax, pozbywając się w ten sposób nadmiaru wody.

Po wyraklowaniu całą szybę można delikatnie wygrzać. Przez najbliższe kilka godzin po aplikacji, pod folią mogą być widoczne delikatne smugi wody. Spokojnie, nie musimy się martwić, są to śladowe ilości wody, które po kilku godzinach odparują i nie będą widoczne.

Jeżeli po zakończonej pracy nie zauważymy pęcherzyków, zagięć, czy uszkodzeń, oznacza to, że cała operacja powiodła się pomyślnie i wręcz możemy być z siebie dumni. Przyciemnianie szyb samemu to trudny proces, który w zasadzie nie wybacza błędów, gdyż jak się jakiś popełni (szczególnie na etapie przyklejania folii), należy rozpoczynać prace od początku.

przyklejanie foliiJakie zalety i wady niesie za sobą przyciemnianie szyb samochodowych

Zabieg ten posiada wiele zalet jak i wad, poniżej możesz poznać niektóre z nich (zalety jak i wady opisane zostały na podstawie wszystkich szyb samochodowych, nie tylko przednich).

Zalety:

 • poprawa wyglądu samochodu,
 • wolniejsze nagrzewanie się wnętrza pojazdu,
 • ochrona podróżujących przed szkodliwym działaniem promieniowania UV,
 • ochrona elementów wnętrza wykonanych z tworzyw sztucznych, które mogą niszczyć się w związku z działaniem promieniowania UV,
 • podczas wypadku, folia na szybie może zatrzymać rozbite szkło,
 • gwarancja prywatności,
 • słabsza widoczność rzeczy, które znajdują się w pojeździe,
 • lepszy komfort jazdy.

Wady:

 • zbyt przyciemniona szyba może utrudniać jazdę w nocy (ciężej dostrzec detale), lecz na to mamy rozwiązanie, ponieważ folie, z których korzystamy, dostępne są w 6 wariantach przepuszczalności światła:
  • 5% przepuszczalności – efekt „czarnej” szyby,
  • 12% – przepuszczalności światła – najczęstszy wybór klientów (najlepszy kompromis pomiędzy efektem wizualnym z zewnątrz a widocznością od środka),
  • 20% przepuszczalności światła,
  • 36% przepuszczalności światła,
  • 50% przepuszczalności,
  • 80% przepuszczalności światła.
 • ryzyko otrzymania mandatu lub zatrzymania dowodu rejestracyjnego za przyciemnienie przednich szyb w przypadku niewłaściwie wykonanego zabiegu przez osobę bez odpowiedniej wiedzy.

Profesjonalne metody przyciemniania szyb w aucie – szyby przednie, oraz szyby tylne

Skoro wiemy już, co można, a co nie, warto przejść do kwestii tego, w jaki sposób można dokonać przyciemniania szyb w pojeździe w sposób profesjonalny. Oto dwa sposoby przyciemniania szyb:

 1. Oklejanie szyb folią – zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Dodatkowo przystępne cenowo, przez to zdecydować się na nie może wiele osób. Jeżeli chcemy przyciemnić szyby samochodowe folią, należy przygotować się na koszt kilkuset złotych, ceny wahają się w granicach 400-600 zł netto za wszystkie szyby tylne od słupka B.
 2. Metoda metalizacji szkła tlenkami tytanu – jedna z nowocześniejszych metod przyciemniania. Jej fachowa nazwa to piecowe przyciemnianie szyb. Stopień zaciemnienia szyby zależy od tego, jaka ilość tytanu zostanie umieszczona na każdym centymetrze kwadratowym szkła.Tytan to nie jedyna możliwość, gdyż inną jest pokrycie szkła związkami chromu, niklu, itp. Proces ten wykonuje się w piecu technologicznym. Koszt zabiegu przyciemniania szyb w ten sposób oscyluje w granicach 1500-2000 złotych.

Podsumowanie

Czy warto zabrać się za przyciemnienie szyby przedniej i przednich bocznych? Jeżeli nasz pojazd nie ma oryginalnie zaciemnionych szyb, to owszem, można nad tym się zastanowić, lecz należy pamiętać, że minimalną przepuszczalność światła taka szyba powinna mieć na poziomie 70%.

Jeżeli jednak mamy nowsze auto, lepiej zrezygnować z tego zabiegu z uwagi na fabrycznie przyciemnienie. Można jednak wykonać oklejenie szyby tylnej, jak też okleić tylne szyby boczne – w tym przypadku nie ma przeciwwskazań.

4.5/5 - (2 votes)
Czy przyciemnianie szyb przednich jest legalne?
PREVIOUS POST
przyciemnianie szyb
Na czym polega bezinwazyjne przyciemnianie szyb?
NEXT POST