przyciemnianie szyb

Na czym polega bezinwazyjne przyciemnianie szyb?

Przyciemnienie szyb w samochodzie posiada wiele zalet. Nie chodzi jedynie o atrakcyjniejszy wygląd auta, ale także kwestie wygody, a nawet bezpieczeństwa. W tym poradniku zajmiemy się tematem bezinwazyjnego przyciemniania szyb i sprawdzimy, na czym ono polega.

Bezinwazyjne przyciemnianie szyb samochodowych

Bezinwazyjne przyciemnianie szyb samochodowych folią polega na ograniczeniu do minimum konieczności demontażu poszczególnych elementów w samochodzie, takich jak np. tapicerki czy listw. Takie działanie pozwala uniknąć ryzyka powstania uszkodzeń, czy trzeszczenia plastików po ponownym zamontowaniu. Co więcej, metoda bezinwazyjna nie powoduje również utraty gwarancji.

Jaka folia do przyciemniania szyb

Obecnie, najczęściej do tego procesu używa się folii termokurczliwej ceramicznej lub hybrydowych. Są to produkty, które łatwo jest dopasować, dzięki czemu sam montaż jest prosty.
ArmorLite Raycer zapewnia najwyższej jakości folie hybrydowe stosowane do przyciemniania szyb. Jako jedyne na rynku doskonale przyklejają się do matrixa (brak ramki na kropkach).
Raycer to połączenie wysokiej wydajności folii metalizowanych z głęboką czernią barwionego poliestru. Folie na szyby samochodowe Raycer, wyróżnia najlepsza termokurczliwość, szybkość schnięcia oraz wyjątkowa elastyczność, która gwarantuje wygodny montaż. Folie Raycer blokują 99% promieniowania UV.

przyciemnianie szyb

Jak powinno wyglądać bezinwazyjne przyciemnianie szyb samochodowych – proces przyciemniania szyb w kilku krokach

Poniżej przedstawiamy, jak wygląda bezinwazyjne przyciemnianie szyb metodą termokurczliwą. Proces zostanie opisany na przykładzie szyby tylnej.

Przyciemnienie szyby tylnej

  1. Na początek na oczyszczoną szybę z zewnątrz, należy nałożyć wodę rozrobioną z Ludwikiem, płynem typu Jonhson & Jonhson lub płynem do płukania ubrań. Nakładamy je za pomocą delikatnie nawilżonej gąbki, lub spryskiwacza. Dzięki temu wyschnięty na szybie płyn spowoduje, że folia po obkurczeniu nie będzie przyklejać się do szyby.
  2. Dopasowujemy duży kawałek folii do szyby (niedocięty na wymiar). Następnie, za pomocą specjalnego nożyka z ostrzem, które nie rysuje szkła, docinamy folię na wymiar szyby, pamiętając o tym, aby zostawić około 1-2 centymetrów marginesu.
  3. Kolejnym etapem jest naniesienie na szybę, za pomocą spryskiwacza, wody z rozrobionym wcześniej płynem Ludwik lub innym specyfikiem. Po tej czynności raklą należy przejechać przez boki, oraz środek folii (całość ma wyglądać jak literka H). Folia z jednej, jak i z drugiej strony musi być idealnie gładko położona na szybie.
  4. Czas na obkurczanie. Proces ten najlepiej wykonywać za pomocą opalarki. Pamiętajmy, że rakla nie służy do obkurczania, a jedynie rozkładania folii. Za pomocą rakli, wyprowadzamy folię zawsze w stronę krawędzi. Od środka do krawędzi górnej i dolnej oraz na boki.
  5. Jeżeli folia jest już obkurczona, odcinamy jej nadmiar w taki sposób, aby przyjęła ona idealnie taki kształt szyby.
  6. Następny krok to wycięcie folii na kształt szyby z dystansem około 2 milimetrów względem charakterystycznych kropek, które znajdują się na szybach (widnieją one przy zakończeniu szyb). Proces ten pozwoli na perfekcyjne dopasowanie folii, bez ryzyka powstawania prześwitów po jej naklejeniu.
  7. Dociętą folię należy rozprostować raklą na boki – góra – dół. Czynność tę wykonuje się po to, aby folia się nie zmięła. Jeżeli wszystko jest w porządku, folię przenosimy na szybę pomocniczą, np. lustro, itp.
  8. Czas, aby rozpocząć proces montażu folii we właściwym miejscu. W tym celu tylną szybę, na której będziemy kleić folię, myjemy bardzo dokładnie od wewnątrz, a następnie spryskujemy specjalnym preparatem, bądź wodą z płynem Ludwik.
  9. W tym momencie możemy przejść do naklejenia folii. Jej montaż jest stosunkowo prosty i wystarczy ją odpowiednio przyłożyć, a następnie rozprowadzić rękami na boki.
  10. Ostatnim krokiem jest dociskanie folii za pomocą rakli najlepiej z gumową, miękką końcówką tzw. Bluemax. W tym celu folię można delikatnie zwilżyć, dzięki czemu rakla będzie miała lepszy poślizg. Podczas dociskania, najważniejsze, aby usunąć całą wodę z płynem spod folii.

 

Zobacz jak wygląda przyciemnianie szyb w naszym studio:

Oto jak szyba tylna została przyciemniona w bezinwazyjny sposób. Należy jednak zapamiętać, że czasami istnieje możliwość przymusu zdemontowania tapicerki, gdyż może ona uniemożliwić naklejenie folii w sposób jak opisany. Pamiętajmy również o tym, że szyba potrzebuje około dwóch-trzech dni na całkowite odparowanie wody (zależne od warunków panujących na zewnątrz).

Przyciemnianie szyb – o czym warto pamiętać?

Na koniec kilka drobnych rad, które mogą się przydać. Otóż przede wszystkim warto zapamiętać, że najlepiej nie przyciemniać szyby przedniej, jak i przednich bocznych. Szyba przednia oraz przednie muszą posiadać wskaźnik przepuszczalności światła na poziomie nie mniejszym niż 70%. Jeżeli nie dostosujemy się do odpowiednich norm względem narazimy się na mandat, bądź nawet utratę dowodu rejestracyjnego. Szyby tylne, jak i tylne boczne, przyciemnić można do woli.
Aby uniknąć niechcianych niespodzianek i nie narazić się na problemy podczas kontroli drogowej usługę przyciemniania szyb najlepiej wykonywać u profesjonalistów. Będziemy wówczas pewni, że efekty wykonanej usługi spełniają wymagane normy pod względem prawa, oraz jakości wykonania.

Ile to kosztuje? Otóż ceny bezinwazyjnego przyciemnienia często uwarunkowane są od ilości szyb, które chcemy okleić. Przyjmuje się jednak, że usługę tą wykonamy za około 450-650 zł (tylna szyba i tylne boczne), oczywiście z uwzględnienie modelu samochodu, jego wielkości, oraz stopnia trudności realizacji usługi.

Podsumowanie

Jak widzisz bezinwazyjne przyciemnianie szyb to czynność, którą z powodzeniem możesz wykonać samemu – jeśli oczywiście posiadasz ku temu chęci i czujesz się na siłach, aby takowy zabieg wykonać. Powyżej przedstawiliśmy kolejne kroki realizacji, co powinno znacząco ułatwić Ci zadanie. Jeżeli jednak proces ten wydaje się dla Ciebie zbyt skomplikowany, lub po prostu nie masz na to czasu, chętnie Ci pomożemy.

5/5 - (1 vote)
Czy przyciemnianie szyb przednich jest legalne?
PREVIOUS POST
folia do przyciemniania
Rodzaje folii do przyciemniania szyb samochodowych
NEXT POST