przyciemniona tylna lampa

Przyciemnianie lamp przednich i tylnych folią – czy jest to dozwolone?

Przyciemnione lampy samochodowe prezentują się niezwykle elegancko, pozytywnie wpływają na ogólną stylistykę auta i dodają mu nieco drapieżnego charakteru. Dlatego też niektórzy miłośnicy motoryzacji chętnie decydują się na takie rozwiązanie. Czy oklejanie lamp jest zgodne z prawem? Jakich rodzajów folii używa się do oklejania i przyciemniania lamp? Sprawdź koniecznie!

Przyciemnianie lamp samochodowych – legalne czy nie?

Przyciemnianie reflektorów niewątpliwie nadaje niecodziennego wyglądu naszemu pojazdowi i cieszy oko jego właściciela. Należy pamiętać jednak, że nie jest ono zgodne z przepisami prawa. Przyciemnione reflektory tracą homologację, a nasz samochód staje się pojazdem nieprzystosowanym do ruchu drogowego i nie powinien poruszać się po drogach publicznych. Z tego względu, jeżeli klient decyduje się na przyciemnianie lamp, musi pamiętać, że usługi te zostaną wykonane na jego odpowiedzialność.

Kiedy więc kierowcy decydują się na jazdę z przyciemnionymi lampami? Najczęściej w przypadku różnego rodzaju eventów, wystaw, sesji zdjęciowych, wydarzeń nadzwyczajnych czy zlotów motoryzacyjnych.

Przyciemnianie lamp tylnych – jaką folię wybrać?

Pomimo że przyciemnianie reflektorów jest nielegalne, niektórym posiadaczom samochodów niestraszne mandaty i decydują się na skorzystanie z tego rodzaju usług. Wówczas wykonuje się przyciemnianie lamp tylnych, ponieważ oklejanie lamp samochodowych przednich zmniejsza przepływ światła przez lampę i utrudnia widoczność podczas jazdy, szczególnie w nocy. Lampy przednie zabezpiecza się z kolei bezbarwną folią ochronną, która nie blokuje przepływu światła.

Lampy tylne zazwyczaj przyciemniają posiadacze czarnych samochodów z jaskrawoczerwonymi reflektorami. W takiej sytuacji kierowcy wybierają folie o lekkim przyciemnieniu, np. APA Tail Light (jasnoszary), dzięki czemu pojazd zyskuje eleganckiego i nieco drapieżnego charakteru. Taka folia charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością światła, jest łatwa w montażu i można nią okleić nawet małe powierzchnie, w tym np. kierunkowskazy.

przyciemnianie lamp samochodowych

Przyciemnianie folią APA Tail Light jasnoszary – przed i po

Niektórzy decydują się również na znacznie ciemniejszą stylistykę i wybierają folię APA Tail Light (ciemnoszary), gwarantującą niezwykle ciekawy efekt.

przyciemnianie lampy

APA Tail Light ciemnoszary – przed i po

Folia ochronna na lampy samochodowe – idealna ochrona przed uszkodzeniami!

Coraz popularniejsze staje się natomiast oklejanie lamp folią ochronną. Taki zabieg pozwala na zabezpieczenie lamp przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Folie ochronne to produkty bardzo wytrzymałe i nie mają negatywnego wpływu na działanie ksenonów czy lamp laserowych, montowanych w najnowszych modelach niektórych aut. Taki zabieg pozwoli nam uniknąć piaskowania, uszkodzeń spowodowanych przez drobne kamyczki czy matowienia lamp.

Zakładanie folii dla niektórych może stanowić jednak wyzwanie, szczególnie jeżeli robimy to po raz pierwszy. Aby folia prawidłowo przylegała do powierzchni, trzeba najpierw odpowiednio przygotować lampy do jej nałożenia. Niezależne od wybranej metody nakładania, bardzo ważne jest przede wszystkim dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie kloszy. Oklejanie lamp warto więc powierzyć profesjonalistom.

Profesjonalne oklejanie lamp folią ochronną oferuje Studio CB. W ofercie Studio CB znajdziemy folie na lampy ochronne PPF ulegające samoregeneracji! Jak to działa? Pod wpływem ciepła drobne zarysowania ulegają zabliźnianiu się, czyli wspomnianej samoregeneracji. To sprawia, że folia nie wymaga częstego wymieniania, a producenci udzielają dodatkowo 10-letniej gwarancji na produkt. Taki wybór zapewnia więc komfort i oszczędność czasu oraz pieniędzy!

Co więcej, folie PPF gwarantują też pełną ochronę lakieru przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz solą drogową. Dodatkowo zabezpieczają przed zarysowaniami i uwydatniają kolor oraz wydobywają z niego jeszcze większy blask. Produkty te mają również właściwości hydrofobowe, dzięki czemu znacznie łatwiej utrzymać pojazd w czystości.

A co z przyciemnieniem szyb?

Przyciemnianie lamp tylnych czy oklejanie lamp folią ochronną to tylko niektóre z możliwych rozwiązań, przyczyniające się do poprawy wyglądu pojazdu, a w przypadku folii ochronnych, do zabezpieczenia przed uszkodzeniami.

Przyciemnianie szyb natomiast potrafi nie tylko wpłynąć na ogólny design pojazdu, ale ułatwia nam również poruszanie się po publicznych drogach. Przyciemnienie szyb niweluje przenikanie promieni UV, które są szkodliwe dla naszych oczu oraz zmniejsza ryzyko przebarwień i blaknięcia tapicerki.

Czy warto zdecydować się na przyciemnienie szyb w aucie i czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Nie ma z tym większego problemu, jednak nie oznacza to, że mamy tutaj pełną dowolność. Zanim więc przyciemnimy szyby w naszym samochodzie, musimy zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami. Pamiętajmy, że przednia szyba oraz szyby przednie boczne nie mogą mieć współczynnika przenikania światła na poziomie mniejszym niż 70 procent. Jeżeli chcemy zdecydować się na przyciemnianie szyb, warto skoncentrować się na tych zlokalizowanych w tylnej części samochodu (szyba tylna i szyby tylne boczne), w tym przypadku nie ma ograniczeń.

Co więcej, niektóre modele aut już oryginalnie wyposażone są w szkło wstępnie zaciemniane. Każda modyfikacja musi być więc wykonana z odpowiednią starannością oraz zachowaniem obecnie obowiązujących przepisów.

Podsumowanie

Oklejanie lamp folią ochronną jest skuteczną metodą na zabezpieczenie ich przed wpływem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Czasami klienci decydują się również na przyciemnianie reflektorów folią (najczęściej wybierają oni przyciemnianie lamp tylnych). Pamiętajmy, że zabieg przyciemniania lamp jest nielegalny, a tak oklejone samochody nie powinny uczestniczyć w ruchu drogowym.

Ciekawym pomysłem jest także przyciemnianie szyb. Pozwala ono uzyskać niecodzienny wygląd samochodu i chroni nasze oczy oraz tapicerkę przed działaniem promieni UV. Zanim jednak przyciemnimy szyby, warto najpierw zapoznać się z zasadami prawnymi określającymi m.in. to, które szyby w aucie możemy dowolnie przyciemnić.

4.5/5 - (4 votes)
folia do przyciemniania
Rodzaje folii do przyciemniania szyb samochodowych
PREVIOUS POST
oklejanie szyby folią przyciemniającą
Zalety i wady przyciemniania szyb samochodowych
NEXT POST