Legalne przyciemnianie szyb

Przyciemnianie szyb samochodowych zagościło w Polsce na dobre. Coraz częściej na ulicach spotkać można pojazdy z przyciemnionymi szybami zarówno z tyłu, jak i z przodu. Co ciekawe, niektórzy producenci nowych aut wypuszczają na rynek samochody z fabrycznie przyciemnionymi lub dymionymi szybami. Co o przyciemnianiu szyb mówią przepisy? Czy można przyciemnić wszystkie szyby w samochodzie?

Przyciemnianie szyb – przepisy ruchu drogowego

Przyciemnienie szyb w samochodzie nadaje pojazdowi zupełnie nowego, sportowego wyglądu. Auto wyróżnia się ciekawym designem, a do wnętrza pojazdu nie dociera tyle, często uporczywego, słońca, co w przypadku braku przyciemnienia szyb. Wielu kierowców decyduje się samodzielnie przyciemnić szyby, jednak często takie osoby popełniają błędy w wyborze rodzaju nakładanej folii.

Oklejanie szyb samochodowych powinno zostać wykonane przez profesjonalistów. W Studio CB każdy nasz klient otrzymuje potwierdzenie profesjonalnie wykonanej usługi.

przyciemnianie szyb samochodowych

Każdy, kto chciałby przyciemnić szyby w swoim samochodzie, powinien zapoznać się z przepisami prawnymi informującymi o możliwym zakresie przyciemniania szyb. Niestosowanie się do zasad często skutkuje mandatem, a policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu do czasu poprawienia folii lub jej zdjęcia. Artykuł 66. ustawy „Prawo o ruchu drogowym” mówi, że:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zabudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Wówczas możemy wywnioskować, że przyciemniane szyby samochodowe nie mogą ograniczać kierowcy widoczności w stopniu zagrażającym bezpieczeństwu kierującego i przechodniów. Co więcej, rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia mówi o tym, że przednie szyby boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Dodatkowo szyba czołowa musi mieć minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75%, a szyby tylne mogą być przyciemnione w dowolnym stopniu.

Co to oznacza w praktyce?

Przepisy dotyczące przyciemniania szyb samochodowych jasno określają, w jakim stopniu można przyciemniać szyby przednie boczne i szybę czołową. Folia przyciemniająca musi zapewnić kierowcy odpowiednią widoczność, a zbyt ciemne szyby mogłyby to uniemożliwić. Zarówno pole wokół samochodu, jak i boczne lusterka nie mogą być ograniczone przyciemnianiem szyb.

W zapisach jednak nie ma regulacji dotyczącej szyby tylnej oraz szyb bocznych tylnych. Wówczas tylne szyby można okleić w dowolny sposób, jednak pod warunkiem, że samochód posiada co najmniej dwa lusterka boczne. Kierowca musi mieć możliwość zobaczenia tego, co znajduje się za samochodem.

przyciemnianie szyb samochodowych

Przyciemnianie szyb samochodowych – zalety

Ochrona przed słońcem

Przyciemniane szyby zdecydowanie poprawiają komfort jazdy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej na poziomie 70% blokuje wpadające do auta promienie słoneczne, jednocześnie dostatecznie oświetlając wnętrze samochodu. Promienie UV są szkodliwe dla skóry i oczu, a z pomocą folii można w prosty sposób się przed nimi uchronić. Folie blokują 99% promieniowania UV.

Komfort podróży

Dzięki blokowaniu promieni słonecznych tapicerka nie wybarwia się i nie blaknie, a wnętrze auta prezentuje się naprawdę dobrze przed długi czas. Dodatkowo samochód nagrzewa się znacznie wolniej podczas upalnych dni, tym samym zwiększając komfort podróżujących.

Bezpieczeństwo podróżujących

Warto zaznaczyć, że oklejenie szyb to swego rodzaju ochrona kierowcy i pasażerów w przypadku uszkodzeń lub wypadku. Nawet niewielkie pęknięcia na szybie mogą doprowadzić do jej całkowitego rozsypania się na drobne kawałki. Wykorzystanie folii pozwala na zatrzymanie odłamków szkła, tym samym zmniejszając ryzyko zranienia podróżujących.

Prywatność

Całkowicie oklejone szyby tylne to także prywatność pasażerów i zabezpieczenie przed niepożądanym zaglądaniem do wnętrza samochodu. Dzięki możliwości całkowitego wyciemnienia tyłu pojazdu kierowca może przewozić w nim ważne dokumenty czy sprzęt, bez konieczności zakrywania przedmiotów.

W ofercie posiadamy folie, które mają różny zakres transmisji światła widzianego: 5%, 12%, 20%, 36% oraz 50%.

Nowy design

Przyciemnianie szyb to także doskonały pomysł na odświeżenie wyglądu pojazdu i nadaniu mu sportowego designu. Folie przyciemniające pasują bowiem do każdego modelu auta, dodając mu oryginalnego stylu.

legalne przyciemnianie szyb

Przyciemnienie szyb – jak pracują profesjonaliści?

Folia, na której pracują osoby zawodowo zajmujące się oklejaniem samochodów to materiał, który spełnia dopuszczalne normy i zapewnia kierowcy dostateczną widoczność. Folia powinna być potwierdzona atestem Instytutu Szkła i Ceramiki. Oklejanie zazwyczaj wykonuje się na dwa sposoby.

Pierwszy sposób to standardowe docięcie folii na wymaganą wielkość, a następnie z pomocą opalarki folia jest dopasowywana do kształtu szyby. Następnie osoba aplikująca materiał spryskuje go i szybę wodą, i kładzie folię na szybę. Kolejnym krokiem jest odciągnięcie wody przy użyciu rakli.

Drugim sposobem jest piecowe przyciemnianie szyb. Zabieg polega na metalizacji szkła tlenkami tytanu, które tworzą fotochromiczną warstwę na szybie. Takie przyciemnienie kosztuje jednak dużo więcej niż standardowe oklejenie szyb.

Przyciemniane szyby – legalność

Przyciemnione szyby to gwarancja wygody i ciekawie wyglądającego pojazdu. Decydując się na oklejenie szyb folią, warto jednak znać przepisy prawne określające zasady przyciemniania szyb pojazdu i zlecić wykonanie oklejenia profesjonalistom.

4.7/5 - (113 votes)