oklejanie szyby folią przyciemniającą

Zalety i wady przyciemniania szyb samochodowych

Przyciemnianie szyb samochodowych oprócz względów estetycznych ma również praktyczne zastosowanie. Taki zabieg nie tylko odmieni wygląd naszego auta, ale może poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Folie przyciemniające szyby wpasują się w każdy model pojazdu i nadadzą mu sportowego designu. Przed wykonaniem przyciemniania szyb w aucie warto jednak rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania, by podjąć świadomą decyzję.

Czy warto przyciemniać szyby samochodowe? Co o przyciemnianiu szyb mówi prawo o ruchu drogowym? Sprawdź koniecznie!

Przyciemnione szyby w aucie – zalety przyciemniania szyb

Jakie zalety ma przyciemnienie szyb samochodowych za pomocą folii? Do najważniejszych z nich należą:

Zapewnienie prywatności – przyciemniane szyby pozwalają nam zachować prywatność we wnętrzu pojazdu. To nie tylko pewnego rodzaju ochrona dla sprzętu i elektroniki, którą przewozimy, ale także dla pasażerów. Dzięki możliwości całkowitego zaciemnienia szyb tylnych kierowca może bez obaw przewozić też ważne dokumenty bez potrzeby ich zakrywania.

Firmy specjalizujące się w przyciemnianiu szyb oferują folie mające różny stopień zaciemnienia.

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV – przyciemnienie szyb może znacząco poprawić komfort jazdy kierowców oraz pasażerów. Dobrej jakości folie z atestem nie tylko zmniejszają przepuszczalność światła, ale mają również filtr chroniący osoby poruszające się pojazdem przed szkodliwym promieniowaniem.

Dłuższa żywotność tapicerki – dzięki przyciemnieniu szyb możemy uchronić wnętrze auta przed nadmiernym nasłonecznieniem. Niższa przepuszczalność światła sprawia, że tapicerka nie wybarwia się i nie blaknie.

Wolniejsze nagrzewanie wnętrza – folie mające niski współczynnik przepuszczalności światła sprawiają, że nasz pojazd wolniej się nagrzewa podczas upalnych dni, co może znacząco poprawić komfort podróżujących. Posiadacze klimatyzacji z kolei mogą dzięki temu szybciej schłodzić wnętrze. To też świetne rozwiązanie dla samochodów bez klimatyzacji. W przypadku, gdy nasze auto posiada system wentylacyjny, dzięki przyciemnianym szybom możemy utrzymać ustaloną temperaturę we wnętrzu mniejszym nakładem pracy i przy mniejszym zużyciu paliwa.

Poprawa bezpieczeństwa – oklejone szyby w samochodzie mogą być pewnego rodzaju ochroną dla kierowcy i pasażerów w przypadku kolizji drogowej. Podczas ewentualnego wypadku szyba może rozsypać się na drobne kawałki. Okruchy te nie są w stanie zadać głębokich ran, jednak mogą uszkodzić skórę. Jeżeli nasze szyby będą oklejone folią, to w momencie uderzenia większość szklanych elementów pozostanie na folii.

Mniejsze prawdopodobieństwo oślepienia kierowcy – przyciemniając szybę tylną, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo oślepienia kierowcy przez pojazd znajdujący się za nim, szczególnie w nocy. Wpadające do wnętrza pojazdu światło zostaje w znacznym stopniu stłumione.

Czy przyciemniane szyby samochodowe mają wady?

Warto jednak pamiętać, że przyciemnianie szyb ma też swoje minusy. Zbyt mocne przyciemnienie szyb (lub nieprawidłowe i niezgodne z przepisami) może ograniczyć nam widoczność i pogorszyć jakość jazdy, szczególnie nocą czy w przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych.

Wiele wad wynika jednak nie tyle z samego przyciemniania szyb, ile ze słabej jakości folii, braku umiejętności aplikowania jej na szybę czy niestosowania się do obowiązujących przepisów.

mężczyzna zajmujący się przyciemnianiem szyb

Jeżeli więc chcemy profesjonalnie przyciemnić szyby samochodowe, warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy użyją do pracy odpowiednich materiałów i wykonają usługę z najwyższą starannością.

Na co zwrócić uwagę wybierając folię do przyciemniania szyb?

Folie używane do przyciemniania szyb w samochodzie powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami i najwyższą jakością. Zwróćmy uwagę m.in. na ich trwałość, poziom ochrony oraz gwarancję producenta. Słabej jakości folie mogą wyblaknąć po krótkim czasie ekspozycji na promienie słoneczne.

Na rynku znajdziemy ceramiczne folie do przyciemniania szyb samochodowych, folie metalizowane, a także niemetalizowane czy karbonowe. Takie produkty mogą zapewnić nam różne poziomy przepuszczalności światła od 5% do 80%.

Samodzielne oklejanie szyb samochodowych folią – czy warto?

Mimo że istnieje wiele domowych sposobów na przyciemnianie szyb, wystarczy niewielki błąd czy niedopatrzenie by uzyskany efekt był daleki od zamierzonego. Na źle oklejonej szybie mogą pojawić się niedoskonałości w postaci pęcherzyków powietrza, załamań czy zarysowań, a z czasem produkt może zacząć odlepiać się od szyby. Dlatego też nie warto samodzielnie montować takiej foli. Najlepiej pracę tę powierzyć profesjonalnej firmie.

Cena przyciemniania szyb

Cena przyciemniania szyb uzależniona jest m.in. od modelu auta i będzie różnić się w zależności od tego, czy posiadamy SUVa, sedana, kombi czy mały miejski samochód. Kolejnym elementem wpływającym na koszt usługi jest wybrany rodzaj folii. Warto również wiedzieć, że oklejanie szyb folią jest znacznie tańsze od metody piecowej.

Ceny rynkowe za przyciemnienie szyb z tyłu, wahają się więc od około 400 do 800 zł netto w zależności od modelu auta, materiału i lokalizacji firmy

Przyciemnianie szyb samochodowych a przepisy prawne

Nie ulega wątpliwości, że przyciemnianie szyb zapewnia wygodę i gwarantuje ciekawy design naszemu pojazdowi. Jeżeli jednak myślimy o oklejaniu szyb, warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa o ruchu drogowym dotyczącymi przyciemniania szyb w pojazdach.

nakładanie folii przyciemniającejWedług przepisów prawa samochód powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania czy oświetlania drogi.

Prawo jasno też określa, w jakim stopniu przyciemniona może być szyba przednia oraz szyby przednie boczne. Folia przyciemniająca musi zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy. Widoczność pola wokół pojazdu i lusterka boczne nie mogą być więc niczym ograniczone. Oklejenie przednich szyb bocznych nie może skutkować mniejszą przepuszczalnością światła niż 70%, natomiast szyba czołowa musi mieć przepuszczalność światła na poziomie 75%. Szyby tylne i szyby tylne boczne z kolei mogą być dowolnie przyciemniane, pod warunkiem że samochód ma co najmniej dwa boczne lusterka, a kierowca ma możliwość sprawdzania, co dzieje się za autem.

Jeżeli pojazd uczestniczący w ruchu nie spełnia określonych wymogów, jego właściciel podczas kontroli może stracić dowód rejestracyjny i otrzymać mandat.

Więcej o legalnym przyciemnianiu szyb przeczytasz na:

https://przyciemnianie.waw.pl/przepisy-prawne/.

Podsumowanie

Przyciemnianie szyb samochodowych ma swoje wady i zalety. Do tych pierwszych może należeć pogorszenie widoczności w nocy czy w czasie złych warunków atmosferycznych. Niemniej, samochody z przyciemnionymi szybami świetnie się prezentują, a folie z atestem posiadają filtry chroniące skórę i oczy przed nadmiernym promieniowaniem UV i zmniejszają temperaturę wewnątrz pojazdu w upalne dni. Oklejenie szyb folią ogranicza też ryzyko oślepienia kierowcy i zapewnia dyskrecję. Natomiast w razie wypadku, folia przyciemniająca zmniejsza ryzyko wpadnięcia szkła do wnętrza i może ograniczyć prawdopodobieństwo zranienia się odłamkami. Ponadto warto wiedzieć, że tylne szyby można przyciemnić mocniej niż szyby przednie.

4.5/5 - (4 votes)
przyciemniona tylna lampa
Przyciemnianie lamp przednich i tylnych folią – czy jest to dozwolone?
PREVIOUS POST
instalacja przyciemniania szyb samochodowych
Jak zdjąć folię do przyciemniania z szyb?
NEXT POST