instalacja przyciemniania szyb samochodowych

Jak zdjąć folię do przyciemniania z szyb?

Profesjonalnie założona folia samochodowa umożliwia bezpieczną i komfortową jazdę. Jeżeli kupiliśmy samochód z niedbale zaaplikowaną folią bez problemu, możemy ją wymienić na nową. Jednak w miarę upływu lat może dojść do sytuacji, że folia gorszej jakości odklei się i nie będzie już dłużej spełniać swoich funkcji. Starą folię możemy zawsze usunąć bez pozostawiania jakichkolwiek śladów na kilka sprawdzonych sposobów. Dlaczego przyciemnia się szyby? Jak zdjąć folię z szyby? Jak pozbyć się kleju pozostałego po folii? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst!

W jakich sytuacjach należy wymienić folię do przyciemniania szyb?

Przyciemnianie szyb samochodowych ma nie tylko walor estetyczny (samochód z przyciemnionymi szybami prezentuje się efektowniej), ale i praktyczny. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne lub przebarwienia mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy osób podróżujących samochodem.

Jeżeli założyłeś folię przyciemniającą na szybę, aby zwiększyć prywatność i komfort pasażerów w momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia struktury foli np. wskutek zarysowania przez dziecko lub podrapania przez naszego pupila, musimy usunąć folię i zastąpić ją nową.

Natomiast jeżeli poprzedni właściciel w samochodzie założył folię gorszej jakości, której okres żywotności był krótki, po czasie może ona stracić swoje właściwości ochronne i nie będzie nas skutecznie zabezpieczać przed szkodliwymi promieniami UV. Tańsze folie samochodowe o gorszej jakości mogą z czasem przebarwiać się i rozwarstwiać.

pracownik nakładający folię do przyciemniania szyb samochodów

Różne metody demontażu folii

Jeśli po paru latach użytkowania folia okienna w Twoim samochodzie odbarwiła się, musisz wymienić ją na nową. Sprawny i szybki demontaż folii przyciemniającej wymaga doświadczenia i wiedzy. Istnieje kilka sprawdzonych metod zdjęcia foli z szyby. Możesz zabieg ten wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy.

  1. Jeśli na folii pojawiły się pęcherze powietrza, możesz za pomocą ostrego narzędzia np. noża naciąć je i powoli oddzierać od szyby poszczególne fragmenty folii. Z kolei, jeśli na powierzchni szyby nie wytworzyły się żadne deformacje, w rogu szyby podważ folię narzędziem, a następnie ostrożnie odklej folię okienną. Technika ta wymaga pewnej praktyki oraz siły fizycznej, gdyż klej stosowany do przyciemniania szyb ma silne właściwości zabezpieczające. Im zimniej, tym folia będzie się ciężej rozklejała i może się rwać na mniejsze kawałki.
  2. Usunięcie folii okiennej jest również możliwe przy pomocy opalarki. Jednak metodę tą należy stosować z pewną rozwagą i ostrożnością. Zbyt długie oddziaływanie opalarką na fragment szyby może doprowadzić do jej uszkodzenia. Wskutek mocnego przegrzania, klej staje się miększy i folia z dużo większą łatwością odchodzi od szyby.
  3. W usunięciu folii przyciemniającej pomóc nam mogą środki chemiczne. Dzięki nim nieinwazyjnie i sprawnie zdajemy folię okienną. Na rynku jest dostępnych wiele produktów tego typu o różnej zasadzie działania. Zawsze przed użyciem danego preparatu należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły środki te aplikuje się bezpośrednio na folię, a następnie po odczekaniu określonego czasu można łatwo zerwać starą folię.
  4. Jeśli nie mamy wolnej chwili lub nie czujemy się na siłach, żeby samodzielnie zdemontować folię okienną, możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Specjaliści doradzą nam, jaka metoda będzie w naszym przypadku najkorzystniejsza oraz jakich środków najlepiej użyć. Powierzając wykonanie usługi profesjonalistom, będziesz w pełni usatysfakcjonowany efektami ich pracy.

Ile będziesz musiał zapłacić za usuwanie folii z samochodu?

Jeśli samochód, którym podróżujesz, ma niedbale przyklejoną folię, bez najmniejszych problemów możesz ją zastąpić nową. Jeżeli zdecydujesz się samodzielnie przeprowadzić ten zabieg, cena usunięcia folii będzie obejmowała — w zależności od wybranej metody — koszty preparatów i narzędzi, które posłużą Ci do demontażu wadliwie zamontowanej folii.

Lista potrzebnych produktów :

  • opalarka (może być dobra suszarka, tak żeby podgrzać szybę w celu ułatwienia sobie rozklejania),
  • nożyk (tzw. tapeciak, do podważenia krawędzi),
  • IPA lub innego rodzaju chemia którą umyjemy ewentualne pozostałości kleju na szybie.

PS. Pamiętajmy o odpowiednim korzystaniu z chemii, ponieważ przypadkowe zachlapanie mocną chemią może trwale uszkodzić tapicerkę wnętrza lub plastiki na boczkach drzwi.

Natomiast jeśli nie masz dostatecznego doświadczenia lub obawiasz się, że niechcący uszkodzisz szybę lub karoserię samochodu, który jest drogi, możesz bez obaw skorzystać z usług profesjonalnej firmy. W takim przypadku cena usunięcia folii będzie uzależniona m.in. od modelu posiadanego samochodu, rodzaju przyklejonej folii, a także czasu potrzebnego do wykonania usługi. Orientacyjny koszt rozklejenia wszystkich tylnych szyb to 300 – 400 zł netto. W przypadku szyb przednich bocznych, za ich rozklejenie zapłacimy od 200 do 350 zł netto.

Jeżeli decydujesz się samodzielnie usunąć folię, może dojść do uszkodzenia poszczególnych elementów wyposażenia samochodu. Więcej na temat usunięcia folii i przyciemniania szyb przeczytasz we wpisie na temat bezinwazyjnego przyciemniania szyb.

Jak pozbyć się kleju pozostałego po zdjęciu folii?

Po usunięciu folii mogą poznać resztki kleju, które należy usnąć. Jeżeli usuwanie zleciliśmy fachowcom, nie musimy się tym przejmować. Lecz gdy osobiście zdecydujemy się usunąć folię okienną, sami musimy się z tym uporać.

Do usuwania kleju może nam posłużyć preparat typu tar & glue używany do usuwania naklejek albo alkohol izopropylowy. Aplikujemy substancję na klej i po chwili możemy usunąć nadmiar kleju.

Podsumowanie

Jeżeli folia służąca do przyciemniania szyb zużyła się lub została niewłaściwie przyklejona, należy ją wymienić na nową. Przy usuwaniu folii należy zachować szczególną ostrożność. Z łatwością możemy uszkodzić szybę lub inny elementy samochodu i tym samym narazić się na dodatkowe koszty. Osoby niezapoznane z tematem usuwania folii przyciemniającej powinny powierzyć to zadanie specjalistom. Jeśli chcesz szybko i bezpiecznie pozbyć się starej folii przyciemniającej, skontaktuj się z profesjonalistami ze Studia CB.

oklejanie szyby folią przyciemniającą
Zalety i wady przyciemniania szyb samochodowych
PREVIOUS POST
Jak zdjąć folię do przyciemniania z szyb?
NEXT POST