folia do przyciemniania

Rodzaje folii do przyciemniania szyb samochodowych

Przyciemnianie szyb samochodowych jest usługą, która kojarzy się zwykle z poprawą designu auta – prezentuje się ono znacznie bardziej nowocześnie i prestiżowo. Ale to nie jedyne zalety tego zabiegu. Zobacz, dlaczego warto przyciemnić szyby w samochodzie i na jakie rodzaje folii warto się zdecydować.

Zalety przyciemniania szyb samochodowych

Folie przyciemniające nie tylko poprawiają wizualną prezencję samochodu, ale także mają duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróżowania:

  • dzięki folii do wnętrza pojazdu nie przedostają się promienie UV – nie ma więc ryzyka poparzenia skóry w czasie długiej podróży, a samo wnętrze pojazdu wolniej się nagrzewa,
  • folia do przyciemniania szyb zapewnia również prywatność – z zewnątrz nie widać pasażerów siedzących w środku auta,
  • w razie stłuczki folia chroni szybę przed rozpadnięciem się na kawałki, a pasażerów – przed obrażeniami,
  • dzięki przyciemnieniu szyb nie widać wnętrza auta, więc cenne przedmioty pozostawione w środku nie będą stanowiły pokusy dla potencjalnego złodzieja.

Folie do przyciemniania szyb samochodowych – rodzaje folii

Aby jednak przyciemnione szyby rzeczywiście dobrze spełniały swoje zadania, muszą zostać oklejone folią dobrej jakości. Na rynku dostępne są różne rodzaje produktów – które z nich warto wybrać i dlaczego?

Folie ceramiczne

W produkcji tego rodzaju folii wykorzystywane są nanocząsteczki ceramiczne zatrzymujące proces przenikania promieniowania UV do wnętrza pojazdu i redukujące refleksy zewnętrzne. Folia ceramiczna doskonale przyciemnia szyby, ale pozwala zachować ostrość barw i doskonałą widoczność.

Folie metalizowane

Podobnie jak folia ceramiczna, także metalizowana folia do przyciemniania szyb zapewnia bardzo dobry poziom zabezpieczenia wnętrza auta przed nagrzewaniem i światłem słonecznym. Odbijają nawet 99% promieniowania UV i do 70% całkowitej energii słonecznej, co chroni pasażerów przed ryzykiem poparzeń słonecznych oraz tapicerkę przed przebarwieniami. Folia samochodowa metalizowana (i oklejona nią szyba) jest odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Ten rodzaj folii zawiera cząsteczki metali, które nadają jej metalicznego blasku, równocześnie redukując refleksy. Wyższej jakości folie metalizowane są objęte dożywotnią gwarancją producenta. Ze względu na najlepszy stosunek jakości do ceny, jest to najczęściej stosowany rodzaj folii.

Folia niemetalizowana

Przyciemnianie szyb samochodowych niższej jakości folią niemetalizowaną może być kłopotliwe. Bo choć jest ona tania, nie powoduje odblasków i rzeczywiście dość dobrze zaciemnia wnętrze samochodu, to jednak nie jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Na skutek tego szybko blaknie i traci swoje właściwości, staje się więc zupełnie bezużyteczna. Obecnie używa się ich już bardzo rzadko.

Folie karbonowe

To najdroższy rodzaj folii, który zawiera na swojej powierzchni warstwę grafitu doskonale odbijającego promieniowanie UV. Dzięki temu rozwiązaniu następuje bardzo istotna redukcja ciepła przedostającego się do wnętrza auta, a komfort jazdy zwiększa się. Folia karbonowa nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych i jest odporna na uszkodzenia oraz trudne warunki atmosferyczne, a swoje właściwości zachowuje przez wiele lat.

ZZawsze należy zwracać uwagę na cenę usługi przyciemniania szyb oraz na rodzaj i jakość używanej folii – wyraźnie niższy niż w większości zakładów koszt prawie zawsze jest wynikiem stosowania gorszych jakości materiałów. Nie daj się więc skusić na pozornie atrakcyjną ofertę.

To jednak nie koniec – na rynku stosuje się również folie termoizolacyjne czy folie dwuwarstwowe poliestrowe. Cieszą się one również sporą popularnością.

mężczyzna trzymający w dłoniach folię do przyciemniania szyb samochodowychPrzepuszczalność światła

Folia do przyciemniania szyb samochodowych może zapewniać nam różne poziomy przepuszczania światła. Każdy z rodzajów folii może przepuszczać 5%, 12%, 15%, 20%, 36%, 50%, 70% lub 80% światła, przy czym warto pamiętać, że wartości te mogą się różnić w zależności od producenta.

Wybór poziomu przepuszczalności folii zależy jedynie od preferencji i potrzeb właściciela pojazdu, należy jednak pamiętać, że przepisy określające przyciemnianie szyb przedniej i przednich bocznych wymagają przepuszczalności światła widzialnego nie niższej niż 70%. W nowszych samochodach szyby przednie i przednie boczne są już delikatnie przyciemniona fabrycznie dymione, więc nawet aplikacja folii o najwyższym stopniu przepuszczalności światła może sprawić przekroczenie tej normy. Dlatego przyciemnienie przedniej szyby lub przednich bocznych warto skonsultować z profesjonalną firmą zajmującą się przyciemnianiem szyb samochodowych.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze folii do przyciemniania szyb samochodowych?

Przede wszystkim trwałość, poziom ochrony przed promieniowaniem UV i dożywotnią gwarancję producenta. Cena powinna być brana pod uwagę jako ostatnia – przyciemnianie szyb samochodowych wykonujemy przecież raz na wiele lat. Warto przez ten czas móc cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem jazdy.

Zawsze należy jednak zlecić montaż folii specjalistom. Choć w wielu firmach folia jest aplikowana po wyciągnięciu szyb, w Studio CB wykonujemy bezinwazyjne przyciemnianie szyb.

Istnieją oczywiście „domowe sposoby” montażu, ale wystarczy niewielki błąd i niedopatrzenie, aby efekt końcowy daleki był od oczekiwanego – na powierzchni folii pojawić się mogą zarysowania, załamania i pęcherzyki powietrza, a jej krawędzie mogą z czasem zacząć odchodzić od powierzchni szyby.

Wybierz folię na miarę swoich potrzeb

Przyciemnianie szyb samochodowych jest zabiegiem, który cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Jednak niezależnie od marki i modelu samochodu oraz rodzaju wybranej folii, zawsze warto postawić na wysokiej jakości produkt oraz usługę montażu. Tylko w ten sposób możesz uzyskać zadowalający efekt.

4.1/5 - (10 votes)
przyciemnianie szyb
Na czym polega bezinwazyjne przyciemnianie szyb?
PREVIOUS POST
przyciemniona tylna lampa
Przyciemnianie lamp przednich i tylnych folią – czy jest to dozwolone?
NEXT POST